Biofeedback i elektrostymulacja
Biofeedback to obserwacja pracy mięśni dna miednicy w czasie rzeczywistym, stosowany w diagnostyce i terapii. Elektrostymulacja to skuteczna metoda terapii, polegająca na stymulacji mięśni i nerwów dna miednicy za pomocą impulsów elektrycznych.

Wzmocnienie mięśni dna miednicy

Poprawa napięcia oraz funkcji mięśni

Zwiększenie świadomości własnego ciała
O zabiegu
Biofeedback to metoda terapii, która polega na wprowadzeniu specjalnej elektrody dopochwowej, dzięki której pacjentka, na ekranie urządzenia, widzi informacje na temat pracy swoich mięśni w czasie rzeczywistym, takie jak: napięcie spoczynkowe mięśni dna miednicy, siłę i szybkość skurczu oraz rozluźnienia mięśni. Elektrostymulacja polega na wprowadzeniu specjalnej elektrody dopochwowej lub doodbytniczej w zależności od wskazań. Za pomocą zewnętrznego impulsu elektrycznego generowanego przez urządzenie, wywoływany jest skurcz mięśni dna miednicy, który wpływa na poprawę ich kondycji, zwiększenie siły i czasu skurczu.
W zależności od dolegliwości z jakimi zmaga się pacjentka zabieg wykonywany jest przez pochwę lub odbyt.
Biofeedback to rodzaj sprzężenia zwrotnego, które wykorzystuje sygnał EMG do badania i terapii czynności mięśni i nerwów. Elektrostymulacja opiera się na przekazywaniu kontrolowanych impulsów elektrycznych, wpływając na naprzemienne skurcze i rozluźnianie mięśni.
W trakcie zabiegu pacjentka leży na plecach. W zależności od rodzaju dolegliwości aplikuje się sondę dopochwową lub doodbytniczą z wykorzystaniem środka poślizgowego (żelu do USG). Elektroda jest podłączona do urządzenia zbierającego pomiary dotyczące pracy mięśni lub do urządzenia, które emituje impulsy elektryczne aktywując tym samym mięśnie.

FAQ
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania.
Ilość oraz częstotliwość zabiegów zależna jest od stanu z jakim zgłasza się pacjentka. Dla uzyskania najlepszych efektów terapii rekomendujemy indywidualne ustalenie ilości oraz częstotliwości.
35 minut.
Zarówno biofeedback jak i elektrostymulacja uznawane są jako zabiegi bezbolesne. W trakcie elektrostymulacji odczuwalne jest delikatne mrowienie.
Zabiegu nie wykonujemy u kobiet w ciąży, natomiast kobiety w okresie karmienia mogą korzystać z tego zabiegu.
Wskazania
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu
- Osłabienie mięśni po porodzie
- Pęcherz nadreaktywny/parcia naglące
- Wulwodynia
- Obniżenie narządów rodnych
- Osłabienie doznań seksualnych
- Bolesne współżycie
- Nietrzymanie stolca/gazów
- Ból sromu
Przeciwwskazania
- Ciąża
- Wszczepiony stymulator serca
- Obecność świeżych blizn pooperacyjnych
- Infekcja pochwy
- Gorączka i stany zapalne organizmu
- Choroba nowotworowa
- Ostra choroba hemoroidalna
- Otwarta szczelina odbytu (w przypadkach terapii przezodbytniczej)
- Przetoka odbytu
- Przeczulica skórna i padaczka (warto skonsultować z lekarzem)
- Niewydolność żył miednicy mniejszej (warto skonsultować z lekarzem flebologiem)
- Zakrzepica żył głębokich
Specjaliści w opiece okołoporodowej i powrocie do formy

Specjaliści w opiece okołoporodowej i powrocie do formy
femi concept to unikatowy koncept stworzony dla kobiet, który oferuje kompleksowe wsparcie w trakcie ciąży i po porodzie, aby pomóc Ci przygotować się do porodu a następnie szybko wrócić do formy i pełni sił. To pierwsze takie miejsce w Polsce, które łączy fizjoterapię uroginekologiczną, kosmetologię i medycynę estetyczną, treningi medyczne i dietetykę, by zaopiekować się Tobą kompleksowo i zapewnić Ci najlepsze możliwe wsparcie
Odwiedź nasze social media