Dyskomfort, ból i spadek samopoczucia w trakcie miesiączki to dla wielu kobiet stały element cyklu. Dobra wiadomość jest taka, że nie zawsze musi tak być! Choć menstruacja to naturalny proces, silne dolegliwości wcale nie powinny być normą. Zdarza się, że przyczyna tkwi nie tylko w układzie hormonalnym, ale też w napięciu tkanek i dysfunkcji mięśni dna miednicy. Na szczęście, fizjoterapia uroginekologiczna może skutecznie pomóc w takiej sytuacji i przynieść Ci ulgę!
Skąd bierze się ból menstruacyjny?
Ból związany z wystąpieniem miesiączki może mieć różne podłoże. Często mówimy o:
- bólach pierwotnych – nie wynikających z konkretnej choroby, często spowodowanych nadmiernymi skurczami macicy,
- bólach wtórnych – mających swoje źródło w schorzeniach takich jak endometrioza, mięśniaki czy stany zapalne.
Jednak coraz więcej uwagi zwraca się także na wpływ przewlekłego napięcia mięśniowego w obrębie miednicy. Napięcie to może być skutkiem stresu, siedzącego lub zbyt intensywnego trybu życia czy blizn po porodzie, które może ograniczać przepływ krwi, powodować punktowy ból w dolnej części brzucha i pleców oraz prowadzić do uczucia ciężkości, wzdęć czy bolesnych stosunków.
To mogą być sygnały, których nie warto ignorować – odpowiednia fizjoterapia uroginekologiczna może w takich przypadkach zdziałać cuda.
Jak fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc w bólach miesiączkowych?
Fizjoterapia uroginekologiczna to specjalistyczna forma terapii, która skupia się na diagnostyce i leczeniu dysfunkcji mięśni głębokich – szczególnie dna miednicy. W kontekście bolesnych miesiączek może pomóc na wiele sposobów:
- zmniejsza napięcie tkanek – rozluźnia nadreaktywne mięśnie i poprawia ukrwienie,
- reguluje pracę przepony i mięśni głębokich – oddech i napięcie są ze sobą silnie powiązane,
- poprawia świadomość ciała – uczysz się rozpoznawać i kontrolować napięcia w obrębie miednicy,
- redukuje objawy towarzyszące – jak ból w odcinku lędźwiowym czy zaparcia.
Wsparcie w Femi Concept – krok po kroku
W Femi Concept zawsze zaczynamy od rozmowy i dokładnej diagnostyki – zarówno manualnej, jak i funkcjonalnej. Następnie fizjoterapeutka uroginekologiczna opracowuje indywidualny plan, który może obejmować:
- terapię manualną tkanek miękkich,
- ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne,
- delikatne mobilizacje struktur miednicy,
- naukę rozluźniania mięśni dna miednicy,
- terapie wspomagające, takie jak zaawansowane zabiegi z zakresu kosmetologii hi-tech.
W Femi Concept pomożemy znaleźć źródło dolegliwości, zrozumieć Twoje ciało i bezpiecznie przywrócić równowagę w obrębie miednicy. Jeśli bolesne miesiączki utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, warto podjąć terapię, która naprawdę przyniesie ulgę. Nie jesteś z tym sama. Jesteśmy po to, by Ci pomóc!