Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, który wiąże się z wieloma zmianami w organizmie. Jednym z powszechnych zjawisk jest rozejście mięśni prostych brzucha (DRA), występujące u ponad 66% kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Choć wydaje się niepokojące, w większości przypadków jest to naturalna reakcja organizmu. Może samoistnie się cofnąć w ciągu kilku miesięcy po porodzie, o ile podejdziemy do tego z odpowiednią wiedzą i troską o swoje ciało.
Dlaczego dochodzi do rozejścia mięśni brzucha?
Wraz z rozwojem ciąży rosnąca macica rozciąga kresę białą, czyli tkankę łączną między mięśniami prostymi brzucha. Jest to proces naturalny, który ma na celu dostosowanie organizmu do rosnącego dziecka. Czynniki, które zwiększają ryzyko nadmiernego rozejścia, to m.in. ciąża mnoga, liczne porody, osłabiona kondycja mięśni przed ciążą, otyłość, nieprawidłowa aktywność fizyczna oraz predyspozycje genetyczne
Objawy i diagnostyka
Rozejście mięśni brzucha może objawiać się widocznym wybrzuszeniem wzdłuż linii środkowej brzucha, osłabieniem mięśni, bólami dolnej części pleców i problemami z utrzymaniem prawidłowej postawy.
Choć istnieją testy, które można wykonać samodzielnie w domu, to warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym lub lekarzem. Specjalista przeprowadzi odpowiednie badania, oceni stopień rozejścia i dobierze odpowiednią terapię.
Jak sobie z tym radzić?
Według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą pomóc w regeneracji.
Najważniejsze zasady to:
- Unikanie klasycznych brzuszkówczy pompek – mogą one pogłębiać problem,
- Ćwiczenia wzmacniające mięśnie głębokie – np. aktywacja mięśnia poprzecznego brzucha,
- Ćwiczenia oddechowe – poprawiają napięcie tkanki łącznej,
- Wsparcie fizjoterapeuty uroginekologicznego – indywidualnie dobrany plan treningowy przyspiesza regenerację.
Najważniejsze jest to, aby nie bagatelizować problemu i zadbać o swoje ciało w sposób świadomy. Kluczem jest jednak właściwa technika i dobór ćwiczeń dostosowanych do ciąży. W femi concept można skorzystać z profesjonalnej fizjoterapii uroginekologicznej, a także nowoczesnych technologii, takich jak INDIBA®, która wspomaga regenerację kresy białej oraz poprawia napięcie i strukturę skóry. Dzięki temu efekty terapii są szybsze i bardziej widoczne – zarówno pod kątem estetyki brzucha, jak i jego funkcji.
Pamiętaj, że nie jesteś sama – z pomocą doświadczonych specjalistów femi concept łatwiej i bezpieczniej wrócisz do formy sprzed ciąży, ciesząc się zdrowym oraz silnym brzuchem!